Paní doktorko, to antibiotikum nám nepomohlo

    Michal Pipta
    Toto roční období, kdy jsou rána chladná a mlhavá, plní ordinace ORL pacienti s protrahovaným kašlem. Zeptali jsme se proto doktorky Jany Švábková, co je to vlastně za onemocnění, jak se diagnostikuje a léčí.
    Co je příčinou protrahovaného kašle?
    Protrahovanému kašli většinou předchází rýma a nachlazení. Jednou z jeho příčin je, a to hlavně u dětí předškolního a školního věku, sinusitis, resp. sinobronchiální syndrom, laiky často označovaný jako zastydlá rýma. Jedná se o poměrně častou příčinu protrahovaného kašlání nejen u dětí. Pro stanovení možného podílu tohoto faktoru na protrahovaném kašli nás zajímá vzdušnost nebo nevzdušnost vedlejších nosních dutin. Dýchací cesty označované jako horní a dolní jsou jeden celek provázaný řadou reflexních mechanismů. Kašel zdaleka není provokován jen zatékáním hlenu při rýmě.
    Jak se stanovuje diagnóza?
    Základem stanovení diagnózy je klinické vyšetření dítěte a odebrání anamnézy. Dítě kromě kašlání bývá unavené, pobledlé, mívá kruhy pod očima, přítomny mohou být i bolesti hlavy nebo lehká porucha sluchu. Přítomnost rýmy s hojnější sekrecí z nosu ani teploty nejsou podmínkou. Vyšetření v naší ordinaci začíná navazováním kontaktu s dítětem. Snažíme se tedy jednak odpoutat pozornost dítěte od možného nepříjemného zážitku a zejména vyšetřujeme zabarvení hlasu; pacient většinou huhňá, někdy se i během řeči rozkašle. Následuje vyšetření hrdla a dutiny nosní, ze kterého lékař usuzuje na stav vedlejších nosních dutin. Může být přítomna vytékající sekrece jednostranně nebo oboustranně. Nepřítomnost sekrece nevylučuje problém, neboť právě uzavření vývodu dutiny a hromadění se hlenu je příčinou nevzdušnosti. Velkým přínosem je vyšetření endoskopem s kamerovým systémem, neboť nám umožňuje pro dítě nezatěžujícím způsobem velmi podrobně zhodnotit barvu sliznice, její otok, přítomnost sekrece a jejího vzhledu, ev. další patologii. Nejpřínosnější metodou při stanovení diagnózy je sonografie vedlejších nosních dutin, tj.vyšetření ultrazvukem. Metoda, kterou užíváme v naší ordinaci již 18 let, nám ukáže, zda je dutina vyplněna vzduchem, tekutinou, nebo je zcela vyplněna zduřelou sliznicí. Přítomnost cysty je u malých dětí raritou, ale u pacientů kolem 14. a 15. roku v naší populaci přibývá. Na rozdíl od rentgenového vyšetření je sonografie pro děti nezatěžující, lze ji kdykoli opakovat a sledovat efekt léčby. Rentgenový snímek provádíme u dětí jen zcela vyjímečně. Po shrnutí anamnézy, klinického vyšetření, endoskopie a sonografie zhodnotíme stav vedlejších dutin jako možnou příčinu vleklého kašle.
    Jak se léčí uvedená nemoc?
    Ne vždy je nutné tento problém řešit užíváním antibiotik celkově. Mnohdy k nám dětští pacienti přicházejí již po léčbě antibiotikem, která nepřinesla očekávaný efekt. Naším cílem je provzdušnit vedlejší dutiny nosní. Proto instruujeme maminky i děti, jak správně aplikovat uvolňující nosní kapky, což považujeme za velmi důležitou součást léčby. Tuto anemizaci provádíme často v ordinaci společně s odsáváním sekretu nebo v rámci instruktáže odebíráme materiál na mikrobiologické vyšetření. K uvolnění nosní sliznice podáváme léky, jako např. Sinupret, antibiotické kapky a u alergiků protialergické léky. Jen při úporném trvání potíží doporučujeme místní aplikaci kortikoidních sprejů. Při správném stanovení příčiny kašle a dobré spolupráci rodiny a dítěte dochází většinou během 1 až 2 týdnů ke zlepšení stavu. Závěrem nutno připomenout, že kašel je symptom neboli "příznak něčeho" a jeho příčin je celá řada. Ale o tom si můžeme popovídat někdy příště.